Telefon: +420 602 246 789 Email: whiskyland@seznam.cz

Rare Malt - vzácné whisky


     
     

    Na této stránce se budeme věnovat  vzácným
    single malt whisky,  jak z produkčních, tak i zaniklých
    palíren Skotska, které jsou na trhu těžko dostupné.

    V rámci našich sbírkových aktivit  některé whisky
    představíme a  ochutnáme  na našich
    klubových akcí- ochutnávkách.


 První Banff byl postaven   v Inverboyndie, region  Speyside v roce 1824. Zakladatelem byl  pan James  McKilligan & Co, ale v roce 1862 byl uzavřen. 

 Poté James Simpson Jr. na nových pozemcích  postavil novou palírnu. Tato palírna  začala dobře, ale  hodně z vybavení  lihovaru , včetně budov  bylo  zničeno požárem v roce 1877. Nicméně, sklady a sladovna  přežia  a tak byla  palírna  schopena obnovit provoz  jen o šest měsíců později. Simpson rodina zachovala plnou kontrolu lihovaru až do roku 1920, ale po dopadu hospodářského poklesu společnost vstoupila do likvidace v roce 1932 a lihovar koupil Scotch Malts  Distillers (SMD), kteří byli sami součástí Distillers Company Ltd (DCL, nyní Diageo ). Vzhledem k převažující špatné ekonomické situaci byla palírna  okamžitě zavřena a byly využívány pouze sklady se starými zásobami whisky. zásob. 

V době druhé světové války byly budovy  používány jako výcvikový tábor pro zahraniční zájemce o RAF. V roce  1941, německý bombardér zasáhl sklad č.12. Následná exploze zapálila stovky sudů z whisky a rozmetala je  do místních polí, řek a vodních toků.
Traduje se, že tehdy několik kachen uhynulo na následky otravy alkoholem a místní kravy, že bylo schopno dojit až o několik dní později, kdy byli schopni vstát.
Palírna byla  znovu přestavěna po skončení války  a výroba i když z problémy se znovu rozběhla. Bohuřel v roce  roce 1959, během pravidelné opravy,jednoho kotle došlo ke vznícení lihových par a výbuchu ve Stillhouse, který byl značně zdemolován. Naštěstí nebyl nikdo zabit. Banff byl nakonec společností DCL v roce uzavřen v roce 1983 a postuopně likvidován. Poslední zbytky palírny byly zničeny po  dalším požáru v roce 1991.
Na trhu se ještě objevuje whisky stáčená nezávislými stáčírnami ze zbylých zásob